آخرین بلاگ ها

معرفی وکیل خوب اصفهان

دفتر وکالت اصفهان، به مدیریت بهترین وکیل خوب اصفهان و دارای مدرک پایه یک دادگستری اصفهان با سالها تجربه و پرونده های موفق در دعاوی حقوقی، کیفری و خانوادگی با رعایت اصول حرفه ای داشته اشت.

قوانین و مجازات مربوط به تجاوز به عنف

جرم تجاوز به عنف جرمی است که نه تنها در قوانین کیفری ایران جرم انگاری شده است و برای آن مجازات سنگین تعیین شده بلکه در تمام کشور های دنیا این جرم دارای مجازات های سنگین است. مجازات تجاوز به عنف در اکثر کشور ها ، مجازات سنگینی است. جهت مشاوره با بهترین وکیل اصفهان می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

زنا به چه معناست؟

به رابطه جنسی میان زن و مرد، بدون وجود رابطه ی زوجیت میان آن ها، زنا گفته می‌شود. به بیان دیگر، مرد و زن نامحرم، بدون این که بین ان ها، عقد دائم یا موقت خوانده شده باشد، با هم از جلو یا پشت، نزدیکی کنند و دخول نیز صورت گرفته باشد.

عنف در لغت و در اصطلاح به چه معناست؟

عنف در لغت به معنی خشونت و زور است و در اصطلاح منظور از تجاوز به عنف انجام نزدیكی جنسی بدون رضایت با استفاده از قهر و غلبه است. البته باید توجه داشت كه اثبات بدون رضایت و خواست قربانی بودن نزدیكی جنسی برعهده قربانی است كه این موضوع مشكلاتی را در روند رسیدگی به این پرونده‌ها به وجود آورده است.

به عبارت دیگر تجاوز به عنف نوعی از زنا است كه همراه با عدم رضایت و خواست قربانی باشد و بین زن و مرد ازدواج دائم و موقت شکل نگرفته باشد. لازم به ذکر است عنف لزوما مخصوص رابطه مرد با زن نیست و می تواند شامل رابطه مرد با مرد نیز بشود.

مجازات جرم زنا به عنف چیست؟

طبق ماده 224 قانون مجازات اسلامی: …زنای به عنف یا اکراه از سوی زانی ، موجب اعدام زانی است.

زانی: کسی که تجاوز به عنف را انجام می دهد.

زانیه: کسی است که مورد تجاوز واقع می شود.

مجازات حد زنا در موارد زیر اعدام است:

 •  زنا با محارم نسبی
 •  زنا با زن پدر که موجب اعدام زانی است.
 • زنا مرد غیرمسلمان با زن مسلمان که موجب اعدام زانی است.
 • زنا به عنف یا اکراه از سوی زانی که موجب اعدام زانی است.

تبصره 2- هرگاه کسی با زنی که راضی به زنا با او نباشد در حال بیهوشی، خواب یا مستی زنا کند، رفتار او در حکم زنا به عنف است.

در زنا از طریق اغفال و فریب دادن دختر نابالغ یا از طریق ربایش، تهدید و یا ترساندن زن اگرچه موجب ترساندن او شود، حکم فوق جاری است.

تجاوز به عنف
جرم مجازات تجاوز به عنف

انواع مختلف تجاوز کدام است؟

 • اگر دو شخص با هم و به رضایت هم رابطه جنسی و زنا داشته اند اما از یک زمانی به بعد زن حاضر به این کار نشود در مقابل مرد با دعوت وی در یکی از ملاقات ها وی را با دارو یا ماده ای بیهوش میکند و با وی زنا می کند در اینجا هم اگر چه فرد در زمان گذشته راضی به این عمل بوده ولی رفتار حال حاضر تجاوز به عنف بوده و مجازات آن اعدام است.
 • هر گاه کسی با زنی که راضی به زنای با او نباشد در حال بیهوشی، خواب یا مستی زنا کند رفتار او در حکم زنای به عنف است.
 • اگر تجاوز و زنا از طریق اغفال و فریب دادن دختر نابالغ باشد، تجاوز به عنف است و مجازات آن اعدام است. (سن بلوغ در دختران 9 سال تمام قمری است.)
 • اگر تجاوز و زنا از طریق ربایش، تهدید و یا ترساندن زن باشد و او هم تسلیم شود، تجاوز به عنف است و مجازات آن اعدام است.

زنا به عنف در صورت باکره بودن دختر:

اگر دختر باکره مورد تجاوز واقع شود، علاوه بر اینکه مرد اعدام می شود، باید از اموالش ارش البکاره و مهر المثل دختر را هم پرداخت نماید؛ اما اگر فرد مورد تجاوز باکره نبود تنها مهرالمثل زن همراه با مجازات تجاوز به عنف در مورد فرد زانی اعمال می شود.

 اثبات جرم زنا به عنف چگونه است؟

به چند روش جرم تجاوز ثابت می شود.

1- باید متهم در نزد قاضی ۴ بار اقرار كند و اقرارهای وی در نزد پلیس ملاك رای قاضی نیست.

2- طبق ماده ۱۲۰ قانون مجازات اسلامی یكی از شرایط اثبات زنا، علم قاضی است كه از طریق متعارف حاصل می شود، یعنی این كه قاضی می تواند با توجه به اقرارهای كسانی كه مورد تجاوز قرار گرفته اند و سایر قرائن و شواهد، جرم متهم را زنای به عنف تشخیص داده و حكم صادر كند.

ممكن است متهم ابتدا نزد قاضی اقرار ولی بعد انكار كند كه در این جا قاضی می تواند با استفاده از علم خود حكم صادر كند.

3- یكی از راه های دیگر اثبات جرم، حضور ۴ شاهد می باشد. شاهد باید، حضوری، عملی را که زنا با آن محقق می‌شود را دیده باشد؛ حد نصاب لازم برای پذیرش شهادت در جرم زنای به عنف، چهار بار شهادت می‌باشد.

زمانی كه ۴ شاهد برای اثبات جرم وجود نداشته باشد، قاضی می تواند به علم خود رجوع كند.

4- اگر آثاری از متجاوز باقیمانده باشد با نمونه برداری و آزمایش DNA می‌توان تشخیص داد که این آثار منتسب به فرد متهم است یا خیر اما در صورتی که آثاری وجود نداشته باشد پزشکی قانونی تنها با تأیید این مسئله که به فرد بزه‌دیده تجاوزی صورت گرفته است می‌تواند همراه با ادله دیگر به عنوان در رأی قاضی تأثیرگذار باشد. در واقع اگر در دادگاه کیفری، مسئله تجاوز اثبات شود، حکم متجاوز اعدام خواهد بود.

مهم ترین نکات پس از وقوع جرم تجاوز

 • برای اینکه بتوانید موضوع تجاوز را اثبات کنید لازم است ، در اسرع وقت خود را به نزدیک ترین کلانتری برسانید. حتی اگر شب و یا روز تعطیل باشد شما را به قاضی کشیک ارجاع می دهند تا سریعا مورد معاینه پزشکی قانونی قرار بگیرید.
 • پس از تجاوز حمام نروید.
 • لباس و احتمالا اگر دستمالی آغشته به منی دارید نگه دارید.
 • لباس های خود را نشویید.

مجازات زنایی که بدون عنف انجام گرفته باشد، چیست؟

 • اگر دو فرد با یکدیگر زنا کنند در صورتیکه مجرد باشند (غیر محصن)، مجازات آنها 100ضربه شلاق می باشد.

طبق ماده 230 قانون مجازات اسلامی: حد زنا در مواردی که مرتکب غیر محصن باشد، صد ضربه شلاق است.

 • در صورتیکه مرد دارای همسر و خانم هم دارای شوهر باشد، یعنی هر دو متاهل باشند، از مصادیق احصان می باشد و مشمول ماده 225 قانون مجازات اسلامی می باشد.

طبق ماده 225 قانون مجازات اسلامی: حد زنا برای زانی محصن و زانیه محصنه رجم است. در صورت عدم امکان اجرای رجم با پیشنهاد دادگاه صادر کننده حکم قطعی و موافقت رئیس قوه قضاییه چنانچه جرم با بینه ثابت شده باشد، موجب اعدام زانی و زانیه محصنه است و در غیراینصورت موجب صد ضربه شلاق برای هریک می باشد.

جرم تجاوز به عنف
وکیل تجاوز به عنف

منظور از احصان (زانی محصن و زانیه محصنه) چیست؟

احصان مرد عبارت است از آنکه مرد دارای همسر دائمی و بالغ باشد و در حالیکه بالغ و عاقل بوده از طریق قبل (جلو) با وی نزدیکی کرده باشد.

احصان زن عبارت است از آنکه زن دارای همسر دائمی و بالغ باشد و در حالیکه عاقل و بالغ بوده، با او از طریق قبل (جلو) نزدیکی کرده باشد.

در صورتیکه فردی مورد تجاوز قرار گرفته باشد، در کجا باید شکایت نماید؟

وقتی شخصی مورد تجاوز جنسی قرار می‌گیرد، برای شکایت از فرد متجاوز باید به دادگاه کیفری یک مراجعه نماید، چرا که دادگاه صالح برای رسیدگی به این جرم، دادگاه کیفری یک است و این جرائم به صورت مستقیم در دادگاه مطرح می‌شوند.

اگر یک شخص نوجوان، مرتکب جرمی مثل زنای به عنف شود که در صلاحیت دادگاه کیفری یک می باشد، برای رسیدگی، به دادگاه کیفری یک ویژه جرایم اطفال و نوجوانان، ارجاع می گردد.

آیا جرم زنا به عنف قابل تعلیق است؟

خیر. قانون مجازات اسلامی، به طور کلی تعیین تکلیف نموده و مقرر داشته است که جرایم علیه عفت عمومی، قابل تعلیق اجرای مجازات نمی باشد؛ فی الواقع باید گفت که چون زنای به عنف، از جمله جرایم علیه عفت عمومی است، پس مجازات آن قابل تعلیق نیست.

وکیل برای پرونده تجاوز

موسسه حقوقی اصفهان وکیل متخصص امور کیفری با سابقه متعدد در پرونده های روابط نامشروع ، زنای به عنف ، جرم تجاوز و …. در مجموعه آسا پاسخ گوی شما هستند.
منبع